TATARSKI SZLAK

Stare Kiejkuty są atrakcyjne ze względu na ich położenie na tzw. „Szlaku tatarskim” znajdującym się na obszarze, który w XVII wieku był celem wypraw łupieżczych Tatarów, stąd jego nazwa.
Wędrówkę po „Szlaku tatarskim” należałoby rozpocząć od zwiedzenia Muzeum Mazurskiego w Szczytnie i ruin zamku krzyżackiego z połowy XIV w. Przede wszystkim ze względu na bogaty dział etnograficzny. Następnie szlak wiedzie na odcinku kilku kilometrów równolegle do szlaku zwanego Mazursko-Kurpiowskim, aż do mostu na przesmyku między Jeziorami Dużym i Małym Domowym. Dalej szlak ciągnie się wzdłuż jeziora do końca ulicy Konopnickiej, gdzie znajduje się zabytkowa chata mazurska z połowy XIX w., a nieco dalej obiekty Wyższej Szkoły Policji. Mijając szkołę policyjną za przejazdem kolejowym szlak dociera do stadionu „Leśnego” obok cmentarza żołnierzy radzieckich. Znajduje się tam również restauracja „Leśna”.
Około kilometra dalej znajduje się parking, za którym szlak skręca w lewo. Na tym odcinku droga wiedzie przez stary las sosnowy docierając do doliny rzeki Wałpuszy wypływającej z jeziora Wałpusz będącej dopływem Omulwi. Nieznacznie zbaczając ze szlaku można dotrzeć do leśniczówki Wykno położonej nad jeziorem Wałpusz. Kilka kilometrów dalej nad jeziorem Marksoby (Marksewo) znajduje się kilka domków letniskowych. Dla miłośników historii drugiej wojny światowej interesujące mogą być betonowe umocnienia pochodzące z tamtego okresu znajdujące się nieco dalej w lesie. Dalej znajduje się wieś Jerutki z zabytkowym kościołem z XVIII wieku.
Następnie szlak wiedzie drogą asfaltową łączącą Dźwierzuty i Świętajno. W Dźwierzutach zachowało się wiele godnych uwagi zabytków. Z najważniejszych wymienić można gotycki kościół ewangelicko-augsburski z XIV wieku oraz zabytkowy cmentarz przykościelny, a także neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny z drugiej połowy XIX wieku. Powracając na szlak dotrzemy do zagajników będących przedsionkiem Puszczy Piskiej na trasie Szczytno – Mrągowo. Kolejnym punktem na szlaku jest miejscowość Krawno znajdująca się nad malowniczo położonym jeziorem o tej samej nazwie. W Krawnie szlak łączy się z niebieskim szlakiem im. Melchiora Wańkowicza, po czym rozdziela się ponownie dwa kilometry przed Babiętami. W Babiętach położonych nad rzeką Babięcka Struga (szlak kajakowy Krutyni) znajduje się młyn wodny z początku XX wieku. Z Babięt komunikacją autobusową zawrócić można do Szczytna.